image

PeyamaKurd - ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Washington - Ankara hattında Rojava konusunda uzlaşma sağlanması gerektiğini vurgulayarak, “ABD eğer kendi yarattığı YPG problemini çözmeden çekilirse Suriye’deki savaş yayılacakve kötüleşecek. Bunun yaratacağı boşluktan en kazançlı İran çıkacak, Türkiye ise kaybedecek” dedi.

Graham, “Bizim (ABD’nin) müttefiklerimiz Türkler için yarattığımız problemi (YPG) çözmeli. Trump’a bu (çekilme süreci) doğru düşünülmezse Türkiye için kabus yaratmış olursun dedim. Türkiye’nin bakışıyla bu karar yıkıcı. Bu sorun Türkiye’nin kucağına bırakılmamalı. Bu çekilme, savaşı yaygınlaştıracak, kötüleştirecek ve terörö örgütü IŞİD’le savaşı sonlandırmayacaktır. Yeni bir savaş başlatacaktır” diye konuştu.

Erdoğan’ın kendisine ifade ettiği üzere Türkiye’nin terörist ve Türkiye için tehdit gördüğü unsurları temizlemek isteyeceğini ifade eden Graham, bunun ABD’nin silahlandırdığı insanları Türkiye’nin hedef alması anlamına geldiğini vurgulayarak, “Bu da delice. Bu insanlar ki bize yardım ettiler, biz onlara bazı şeyler borçluyuz” dedi.

Böyle olursa Suriye’de adeta yeniden Irak örneği yaratılacağını da dile getiren Graham, Rojava’yı istikrarlı hale getirerek Cenevre’de barış müzakerelerini yürütmek ve Suriye’yi, Suriyelilere geri vermek gerektiğini de belirtti.