image

PeyamaKurd - Amerikan medyasına konuşan eski Rus lider Gorbaçov, Moskova ve Washington’u sonradan sıcak evreye geçip tüm modern medeniyetin yıkımına yol açabilecek yeni bir Soğuk Savaş'ın başlamasına izin vermeme çağrısında bulundu. 

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) son lideri Mihail CNN’e yaptığı açıklamada, dünyanın ülkeler arası çok kutuplu rekabetin olduğu yeni bir döneme girmesine izin verilmemesi gerektiğini ifade etti. 

Yeni ‘Soğuk Savaş’ tüm medeniyetleri yok eder 

Gorbaçov, "Bunların dünya genelinde konuşulmaya başlaması güzel. İnsanlar tepki veriyor ve en önemlisi de bu. Konuşmacılar ve politikacılar, insanlar buna izin verilmemesi gerektiğini anlıyor" diyerek, "Yeni bir Soğuk Savaş başlarsa, mutlaka sıcak savaşa dönüşür ve böyle bir şey, tüm medeniyetimizin yıkımı olur. Buna izin verilmemeli” sözlerine yer verdi. 

Eski Rus lider, Moskova ve Washington’a yeni bir Soğuk Savaş'ın başlamasına izin vermemek için ellerinden geleni yapma çağrısında bulunarak, 1987’de dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ile imzaladığı Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nın (INF) feshine de temas etti. 

Ayrıca açıklamasında silahların kontrolünü amaçlayan bu tür anlaşmaların yeniden yapılabileceğinden umutlu olduğunu dile getiren Gorbaçov, bu tür anlaşmaların gerçek hedefinin nükleer silahlardan vazgeçmek olduğu için silah kontrolünden vazgeçmenin büyük bir hata olacağını kaydetti.