image

PeyamaKurd- CIA uzmanı Henri Barkey, ABD Dış İlişkiler Konseyi (CFR) tarafından düzenlenen “Kuzey Suriye: ABD, Türkiye ve Kürtler” başlıklı panele katıldı.

24 Haziran seçimlerine 14 gün kala, CIA uzmanı Barkey, “Seçimden sora Türk Hükümeti Kürtler’in siyasi organları tarafından kesinlikle bir barış sürecine zorlanacak” dedi. 

Kürt bölgesini kabul etmezler” 

Barkey, Minbic konusunda anlaşma sağlanmasının Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için önemli olduğunu ifade ederek “ABD ona bir hediye verdi. Bu, Erdoğan’ın istediği bir şeydi ve sonunda istediğini aldı. YPG’nin Minbic’den daha önce çekilmemiş olması mantıklı değil, orayla herhangi bir ilgileri yoktu. Yani, demek istediğim, ilgileri batıyla bağ kurmak açısından bir süreliğine vardı” dedi.

Uzman, YPG ve Rojava (Batı Kürdistan) konusunda ise,  “Temel problem hiçbir zaman Minbic değildi. Temel problem, Suriye’deki Kürtlere ne olacağı… Şimdiki duruma göre, Türkler Fırat’ın yalnızca batısında değil, doğusunda da herhangi bir şekilde Kürt yönetiminde bulunan bir bölgenin varlığını kabul edilemez bulacaklardır. Bu devam eden bir süreç ve bazı problemler yaşanacak” yorumunu yaptı.