image

PeyamaKurd - Alman medyasında Türk Hava Yolları’na (THY) ilişkin çıkan haberlerin ardından THY yetkilileri Irak, Suriye ve Yemen için dikkat çekici bir karar aldığını duyurdu.

Almanya’da yer alan haberlerde, göçmenlerin hava yoluyla Moskova, İstanbul, Antalya ve Şam’dan Belarus’un başkenti Minsk’e taşındığı, oradan da Belarus yetkililerin organizasyonuyla Polonya sınırına getirildiği iddiaları yer almıştı.

Alman emniyet yetkililerine dayandırılan haberlerde, göçmenlerin Türk Hava Yolları (THY) ve Rusya’ya ait havayolu şirketi Aeroflot’un seferleriyle Belarus’a getirildiği öne sürülmüştü.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada göçmenlerin Türk Hava Yolları (THY) ile taşındığına yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtmişti.

Polonya, THY’nin söz konusu karar doğruladığını açıkladı!

Edinilen bilgilere göre THY; Irak, Suriye ve Yemen pasaport sahiplerine Minsk uçuşlarında uçağa binmelerine izin vermeyeceklerini belirtti.

Belarus seferlerinde yasadışı göçmen taşıdığına yönelik çıkan haberleri yalanlayan THY, "Ortaklığımız, dünyanın dört bir yanına gerçekleştirdiği uçuşlarda uluslararası otoriteler ile iş birliği içerisinde, tüm güvenlik hassasiyetlerini dikkate almakta ve operasyonlarını bu ölçüde gerçekleştirmektedir. Medyada yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyunun bilgisine sunarız" açıklamasında bulundu.

Bu açıklamanın ardından Polonya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Jakub Kamoch ise bugün Twitter hesabında yaptığı paylaşımda THY’nin diplomatik pasaport hamilleri ve Birleşmiş Milletler geçiş kartına sahip yolcular (laissez-passer) hariç, Irak, Suriye ve Yemen pasaport sahiplerinin Belarus’un başkenti Minsk uçuşlarında uçağa binmelerini reddedeceklerini doğruladığını belirtti.