image

PeyamaKurd - Girit adasında sabah saatlerinde meydana gelen tekne faciasında bulunan göçzedelerin çoğunluğunun Kürt olduğu kaydedildi.

Edinilen bilgilere göre sabah saat 07:00 sıralarında Girit Adası açıklarında içerisinde 45 göçmenin bulunduğu bir tekne su alması sonucu battı.
Batan teknede yer alan 37 göçzedenin Süleymaniye nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenildi.

Rûdaw’a konuşan Yunanistan’da gazetecilik yapan Ranc Mustafa Pişderi, “Edindiğim bilgilere göre göçzedelerin 8’i Süleymaniye merkez, 2’si Şarezor ilçesi ve 27’si de Ranya ilçesi nüfusuna kayıtlı. Ayrıca 8 kişi de Arap” dedi.

45 göçzededen 37’sinin kurtarıldığı olayda 8 kişi de kayboldu. Arama çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Türkiye’den olayla ilgili açıklama

Tekne faciasıyla ilgili Türkiye Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) bir açıklama geldi.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kerpe Adası’nın yaklaşık 60 mil güneyinde, içerisinde 45 düzensiz göçmenin bulunduğu bir teknenin batmakta olduğu bilgisi üzerine TCG GELİBOLU ve TCG GÖKOVA fırkateynlerimiz ivedilikle olay yerine intikal etmiş, bölge “arama kurtarma sahası” ilan edilerek çalışma başlatılmıştır. Denizcilere ilanlar yayınlanarak sahada bulunan ticari gemilere arama sektörleri tahsis edilmiştir. Hâlihazırda Deniz Kuvvetlerimize ait 2 fırkateyn ve 1 deniz karakol uçağı ile olumsuz deniz ve hava şartlarına rağmen arama-kurtarma faaliyetlerine devam edilmektedir.”

Öte yandan teknenin su almasından sonra olay yerine yakın Yunanistan Sahil Güvenlik Güçleri’nin müdahale etmediği, göçzedelerin Avrupa’daki bir kuruma ulaşmalarının ardından Yunan güçlerinin yardıma geldiğini ifade ettikleri belirtildi.