image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarına karşılık Moskova yönetimi gazı ruble ile satması nedeniyle Hollanda gazını kesme kararı aldı. Buna göre açıklamada bulunan Hollanda kamu gaz şirketi GasTerra, rubleyle ödemeyi reddettiği için Gazprom'un 31 Mayıs itibarıyla Hollanda'ya doğal gaz tedarikini durduracağını bildirdi.

Gaz kesintisi kararına ilişkin GasTerra'dan yapılan açıklamada, Rusya'nın, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerden doğal gaz ödemelerini Gazprombank'tan avro ve ruble hesabı açarak yapmasını talep ettiği kararname hatırlatıldı.

Gazprom 31 Mayıs'ta gaz tedarikini kesiyor!

Yayımlanan açıklamada GasTerra'nın söz konusu kararnameye göre ödeme yapmayı kabul etmediği vurgulanarak şu sözlere yer verildi:

"Bu şekilde ödeme yapmak, AB yaptırımlarını delme riski içermesinin yanı sıra finansal ve operasyonel riskleri de beraberinde getiriyor. Moskova'da Rusya hukukuna göre hesap açmak ve bu hesabın Rus rejiminin kontrolünde olması şirketimiz için çok daha büyük bir risk. Bu şekilde ödeme yapmayı reddetmemize cevaben Gazprom 31 Mayıs itibarıyla doğal gaz tedarikini durduracağını bildirdi."

2 milyar metreküplük doğal gaz krizi!

Gazprom tarafından, 31 Mayıs ve mevcut kontrat tarihinin bittiği 1 Ekim arasında tedarikin durdurulmasının, 2 milyar metreküplük doğal gazın alınmayacağı anlamına geldiği vurgulanan açıklamada ayrıca şu ifadelere kullanıldı:

"Avrupa gaz piyasası oldukça entegre ve geniş. Buna rağmen, 2 milyar metreküp gaz tedarikinin kaybının arz tedarikini nasıl etkileyeceği ve Avrupa piyasasına nasıl yansıyacağını tahmin etmek imkansız. GasTerra, Gazprom'u defalarca sözleşmeye dayalı olarak kabul edilen ödeme yapısına ve tedarik yükümlülüklerine uymaya çağırdı ancak işe yaramadı."