image

PeyamaKurd - G7 dışişleri bakanları, başkent Londra’daki toplantı sonrasında Rusya ile ilişkiler konusunda ortak bildiri yayınladı.

G7 ülkelerinin dışişleri bakanlarının yer aldığı İngiltere, Almanya, ABD, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada'nın toplantı sonrasında Rusya ile ilişkiler konusunda ortak bildiri yayınladığı ifade edildi.

Yayımlanan ortak bildiride Rusya ile ilgili uyarılarda bulunarak şu sözlere yer verildi:

“Bölgesel krizlerin ve iklim değişikliği, silahların kontrolü, silahsızlanma ve silahların yayılmasının önlenmesi, barışçıl, sürdürülebilir ekonomik kalkınma ve Kuzey Kutup bölgesinde çevreyi koruma gibi ortak menfaat teşkil eden sorunların çözümü konusunda Rusya ile etkileşimde olmaya devam edeceğiz.

Bununla birlikte siber alan güvenliği ve dezenformasyon dahil olmak üzere, kurallara dayalı uluslararası düzeni tehdit eden Rus davranışlarının caydırılması için ortak imkanlarımızı ve ortaklarımızın imkanlarını güçlendirmeye devam edeceğiz."

Rusya yönetimine Ukrayna sınırında ve Kırım'da ‘gerilimin hafifletilmesi’ için önlem alma ve ‘askerleri geri çekme’ çağrısı yapılırken G7’ye göre söz konusu Moskova yönetimi, kendi silahlı kuvvetlerinin eylemleri konusunda ‘anlaşılabilir bir yanıt’ vermedi.

Buna karşın bildiride G7 dışişleri bakanları, Normandiya sürecini desteklediğini de vurguladı.

Öte yandan bildiride, Rusya’nın ‘olumsuz, sorumsuz ve istikrarsızlaştırıcı’ davranışlar sergilemeye devam etmesinden endişe duydukları ifade eden G7 bakanları, “İnsan hakları durumunun kötüleşmesi, muhalefet, insan hakları savunucuları, bağımsız sivil toplum ve medya üzerindeki sistematik baskı kurulması konusunda derinden endişeliyiz” açıklamasında bulundu.