image

PeyamaKurd - Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) başlayan 2021 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'nin görüşmelerinde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, konuşmasında Kürtleri temsil ettiklerini belirtti.

Oktay, Kürtlerin adına konuşma yapanların Kürtleri temsil etmediğini belirterek “Kürt vatandaşlarımızın, Kürt kardeşlerimizin temsilcisi biziz" dedi.

“Kürdoloji bölümlerinin açıldığı günlere geldik”

İktidarın 'yargı reformu' adı altındaki uygulamalarına yönelik eleştirilere de yanıt veren Oktay, "Kürtçe konuşmanın dahi yasak olduğu günlerden, Kürtçe’nin okullarda öğretildiği, Kürdoloji bölümlerinin açıldığı günlere geldik" açıklamasında bulundu.

"Temel hak ve hürriyetler anlamında Kürt kökenli vatandaşlarımız için önemli adımlar atıldığı bir gerçektir" iddiasında bulunan Oktay, "Mahkemelerde başka dilde savunma hakkının kapsamı genişletildi ve seçimlerde Türkçeden başka dillerde propaganda yapmayı engelleyen hükümler kaldırıldı. Bugün 83 milyon vatandaşımız hayatın her alanında dili, dini ya da etnik kökeni sebebiyle ayrımcılığa uğramadan yaşamını sürdürebilmektedir" ifadelerini kullandı.

“Ekonomi yüzde 5.8 büyüdü”

Oktay bütçe hakkında "BM insani gelişmişlik endeksinde en yüksek insani gelişmişlik sınıfına çıkardığımız milletimizin bütçesidir" ifadesini kullandı.

Oktay ayrıca ekonominin yüzde 5.8 oranında büyüdüğünü iddia ederek "Ortalama yüzde 5,8 oranında büyüyen ekonomimizde çiftçimizin, esnafımızın, işçimizin, memurumuzun artan vergileriyle oluşturduğumuz milletimizin anasının ak sütü gibi helal bir bütçedir" açıklamasında bulundu.