image

PeyamaKurd - Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian, YPG'ye, "PKK ile anılmak istemiyorsanız PKK'yi kınayın" çağrısı yaptı.

Türkiye'nin Rojava yaptığı askeri operasyona karşı diplomasi izleyen Fransa'dan yeni bir açıklama geldi. 

Le Drian, ziyareti öncesi, Irak yönetimi ile cihatçıların transferi ve Fransız askerlerinin bölgeye kaydırılması konusunu görüşeceğini açıkladı. Le Drian şöyle devam etti, "YPG’nin PKK’dan otonom olduğunu ve PKK terörünü kınadığını da açıklıkla söylemesi gerekir" dedi. 

Jean Yves Le Drian, Iraklı yetkililerle görüşmek üzere Bağdat'a doğru yola çıkmadan önce BFM TV'ye konuştu.

Suriye'deki durumun son derece ciddi bir noktaya geldiğini ve terör örgütü IŞİD'in yeniden canlanması riskinin büyüdüğünü vurgulayan Fransız Bakan, "Türkiye'nin saldırısının ardından durum çok ciddi bir noktaya ulaştı. Her zaman IŞİD'in yenildiğini düşündük. Ama bu doğru değil. Güvenliğimiz söz konusu. Bu saldırı IŞİD için açık kapı demek. Her zaman fırsat olduğunda savaşmaya hazırlar" diye konuştu.

Bakandan YPG'ye: PKK'yi kınayın

“Kürtler, YPG, PKK terörünü kınamalı mı ?” sorusuna "PKK ile anılmak istemiyorsanız aranıza mesafe koyun" sözlerini dile getiren ve YPG'ye seslenen Bakan Le Drian, “YPG, PKK’dan yeterince otonom olmalı ve bunu söylemeli. Irak’ta diğer Kürtlerle de görüşeceğim. Suriye’deki Kürt kimliğine ilişkin mesaj açık olarak verilmeli” diye konuştu.