image

PeyamaKurd - Mısır ordusundan yapılan açıklamaya göre, Mısır ve Fransa deniz kuvvetleri, Kızıldeniz'de "2021 Ramses" adı verilen ortak askeri tatbikat düzenledi.

Resmi Facebook sayfasından açıklamada bulunan Mısır Ordu Sözcüsü Albay Tamir er-Rifai, tatbikata Mısır Deniz Kuvvetlerinden "Secem el-Fatih" fırkateyni, Fransa Deniz Kuvvetlerinden ise "Charles de Gaulle" uçak gemisinin yanı sıra birçok savaş uçağı ve deniz kuvvetleri biriminin katıldığını dile getirdi.

Mısır Ordu Sözcüsü Rifai paylaşımında, tatbikatın her iki tarafa fayda sağlayan birçok önemli ortak eğitimi kapsadığına dikkat çekti.

Tatbikat ile ilgili gelişmelere değinen Ordu Sözcüsü Rifai, "2021 Ramses" ortak askeri tatbikatı ile eş zamanlı olarak Mısır'ın ismi açıklanmayan bir hava üssünde de ortak hava tatbikatının gerçekleştirildiğini de vurgu yaptı.

Ayrıca Sözcü açıklamasında bu tatbikatın, Mısır ve Fransa silahlı kuvvetleri arasında iş birliği, iki ülkenin ortak çıkarları ve bölgede istikrarı sağlama girişimlerini destekleme kapsamında gerçekleştirildiğini belirtti.