image

PeyamaKurd - Fransa'nın Rafale savaş uçaklarında 2016'da Hindistan'a satışında yolsuzluk yapıldığı, uçakları üreten Dassault Aviation'un, anlaşma haricinde Hindistanlı bir şirkete 1 milyon euro ödediği iddia edildi.

Fransa'nın Yunanistan'a satışıyla gündemde olan Rafale savaş uçaklarına ilişkin Mediapart internet sitesinin özel haberine göre, Fransa ile Hindistan Eylül 2016'da, François Hollande'ın cumhurbaşkanlığı döneminde toplam 7.8 milyar euroluk 36 Rafale savaş uçağının satışı konusunda anlaşma imzaladı.

Uçakların imalatını yapan Fransız savunma şirketi Dassault Aviation'un ürettiği 36 uçağın Hindistan'a satışı, Fransa'nın o zaman kadar imzaladığı en büyük silah anlaşmasıydı.

Öte yandan yolsuzluk iddialarının medyada yer alması üzerine, Ekim 2018'de Fransa Kamu Savcılığı Hizmetleri'nin mali suçlar kolu Ulusal Finans Savcılığı'na, Rafale savaş uçaklarının satışıyla ilgili muhtemel bir yolsuzluk uyarısında bulunuldu.

Ayrıca iddialar, Fransa Yolsuzlukla Mücadele Kurumu'nun (AFA), Dassault'ya rutin denetimiyle aynı zamana denk geliyordu.