image

PeyamaKurd | Afrin’i, ÖSO ile alan Türkiye’nin yeni hedeflerinden birisin olduğu Menbiç’te Fransa’nın askeri varlığını artırdığı ve askerlerin bölgede devriye gezdiği söyleniyor. Türkiye’nin YPG’nin de içerisinde yer aldığı SDG’ye bağlı Menbiç Askeri Meclisi Genel Komutanı Muhammed Ebu Adıl, Sputnik’e konuştu.

Fransa askerlerinin Menbiç’te askeri varlığını artırdığını söyleyen Adıl, “Türkiye’nin Menbiç’e yönelik tehditlerinden sonra Fransa, bölgede askeri varlığını artırma kararı aldı. Fransa askerleri kısa bir süre önce Menbiç’e geldi. Fransa askerleri daha önce koalisyon çatısı altında Menbiç’te bulunuyordu ama şimdi bağımsız, resmi bir şekilde Menbiç’te bulunuyorlar. 

Fransa askerlerinin sayısı Menbiç’te şimdilik az ama bu sayı gitgide artacak. Fransa askerleri ile görüşmeler yaptık. Menbiç’teki askeri varlıklarını daha da artırma sözü verdiler. Fransa da artık resmi bir şekilde Menbiç’i koruyor. Fransa askerleri Menbiç’te, sınırda devriye görevleri yapıyorlar. ABD askerleri ile birlikte sınırda devriye geziyorlar” ifadelerini kullandı.