image

PeyamaKurd - Ulusal Meclis'te Dağlık Karabağ sorununa ilişkin açıklamalarda bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Ermenistan Dışişleri  Bakanı Ara Ayvazyan'ın kendisine 9 Kasım'da Azerbaycan ile imzaladıkları ateşkes anlaşmasına uyulması gerektiğini söylediğini ifade etti.

Le Drian açıklamasında, Ermeni mevkidaşı ile geçen hafta Paris’te görüştüğünü hatırlatarak şu sözlere yer verdi:

"Ermenistan Dışişleri Bakanı Ayvazyan, Fransa'nın ve Cumhurbaşkanının eylemleri nedeniyle bize teşekkür etti. 9 Kasım'da imzaladıkları ateşkes anlaşmasına uyulması gerektiğini söyledi. (Dağlık Karabağ bölgesinde) durumun istikrara kavuşması için katkıda bulunması ve Minsk Grubu eş başkanı kalması konularında Fransa'ya güvendiğini belirtti." 

Fransız Bakan Le Drian, Azerbaycan'ın son günlerdeki "kışkırtıcı" açıklamalarının kabul edilemez olduğunu belirterek, Dağlık Karabağ bölgesinde yerlerinden edilmiş kişilerin evlerine dönebilmesi için çalışma yapılması gerektiğini kaydetti.

Dağlık Karabağ'daki "yabancı milislerin" bölgeyi terk etmesi gerektiğini belirten Le Drian, bu konuda çalışma yaptıklarını da değindi.