image

PeyamaKurd - Fransa, Türkiye’nin operasyonlarına karşı terör örgütü IŞİD ve DSG hakkındaki endişelerini açıkladı.

"DSG'nin korunması gerektiğini" bir kez daha tekrarlayan Fransa Başbakanı Edouard Philippe, "Kürt savaşçılar üzerinde bulunan Türk taarruz tehdidinin çok ağır bilinmezlikleri" ortaya çıkarabileceğinden endişe duyduğunu vurguladı.

Millet Meclisi'nde konuşan Philippe, "IŞİD'e karşı mücadele bu terörist grubun coğrafi anlamda varlığının ortadan kaldırılması ile sonlanmadı. Bu mücadele Suriye Demokratik Güçleri'nin (DSG) yanında devam ediyor” diye belirtti.

Donald Trump'ın Türkiye'nin 'sınırı aşması durumunda ekonomisini tamamen mahvedeceği' yönündeki tehdidini de eleştiren Philippe, "Özellikle Amerikalı dostlarımız gibi bazı aktörlerin tereddütlü tepkiler vermeleri yerine Fransız hükümeti durum hakkında uyumlu ve tutarlı şekilde konuşmayı tercih ediyor” sözlerini kullandı.

DSM-Macron görüşmesi: “Fransa, DSG’nin yanındadır”

Türkiye’nin yapacağı Rojava operasyonu öncesi Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ehmed ile görüştü. 

Yapılan görüşmeye ilişkin AFP’nin Elysée Sarayı’ndan kaynaklara dayandırdığı haberine göre İlham Ehmed ile görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'nin olası bir saldırısı konusunda “çok endişeli” olduğunu dile getirdi. 

Macron’un çevresinden bir kaynak, “Buradaki fikir, Fransa’nın DSG’nin yanında olduğunu göstermektir, çünkü IŞİD’e karşı mücadelede kilit ortaklarımızdır” ifadesini kullandı. 
Operasyona yönelik konuşan aynı kaynak, görüşmenin aynı zamanda Suriye’de olası bir Türk operasyonu konusunda duyulan endişeden kaynaklandığını belirtirken, “Bu mesajlar doğrudan Türk makamlarına iletilecek” sözlerine yer verildi.