image

PeyamaKurd - Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anne-Claire Legendre, Ukrayna ordusunun ülkenin doğusunda yer alan ihtilaflı Donbass bölgesindeki saldırılarında Türkiye üretimi 'Bayraktar TB2' silahlı insansız hava araçlarını (SİHA) kullanmasına ilişkin açıklama yaptı.

Legendre konuya ilişkin açıklamasında, “Minsk anlaşmaları tarafından yasaklanan ağır silahların kullanımının artması ve Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’nın Bayraktar tipi bir insansız hava aracının kullanımına ilişkin açıklaması da dahil olmak üzere, doğu Ukrayna’daki düşmanlıkların artan yoğunluğundan endişe duyuyoruz” dedi.

Rusya, Ukrayna ordusunun, geçtiğimiz hafta Donbas’ta Rus yanlısı ayrılıkçıların kullandığı bir obüsün Bayraktar TB2 SİHA ile vurulma görüntülerini paylaşması üzerine tepkisini en üst perdeden dile getirmişti.

Basın toplatısında konuşan Peskov, "Türkiye ile gerçekten de özel, iyi ilişkilerimiz var. Fakat bu durumda maalesef, bu gibi silahların Ukrayna ordusuna tedarik edilmesinin, (Donbas) temas hattındaki durumun istikrarsızlaşmasına neden olabileceği yönündeki endişelerimiz doğrulanmış oldu" ifadesini kullandı.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Moskova'nın Donbas'ta Türkiye'de üretilen Bayraktar TB2 SİHA'larının kullanıldığına dair bilgiyi incelediğini, bu konuda Donetsk ve Lugansk yönetimleriyle temas halinde olduklarını belirtti.