image

PeyamaKurd - Başkent Paris'te Elysee Sarayı'nda bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İsrail Başbakanı Yair Lapid, ortak basın toplantısı gerçeleştirdi. Macron, KOEP'in, İran'ın balistik ve bölgesel faaliyetlerine ilişkin müzakerelerle tamamlanması gerektiğini dile getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İran'ın nükleer programı ve bölgesel faaliyetlerinin, İsrail'in çevresinin yanı sıra Fransız ve Avrupalı çıkarlarını etkileyen krizler arasında olduğunu ifade etti.

İran'ın istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerine tepki!

Macron açıklamasında İran'ın nükleer faaliyetleri konusundaki Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan anlaşmaya yeniden riayet edilmesine ilişkin müzakereleri en kısa zamanda sonuçlandırmak istediklerini kaydetti.

Açıklamasında, "İsrail ile bu anlaşmanın İran'ın istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerini sınırlamaya yeterli olmayacağı konusunda hemfikiriz" diyen Macron, bu anlaşmayı savunmaları gerektiğine kaydederek, KOEP'in, İran'ın balistik ve bölgesel faaliyetlerine ilişkin müzakerelerle tamamlanması gerektiğini vurguladı.

Birçok Arap devletiyle İsrail'in ilişkilerinin normalleşmesinin bölgenin istikrarına ve güvenliğine katkı sağladığını kaydeden Macron şu ifadelere yer verdi:

"Filistin meselesinde, hem İsrail'in güvenlik çıkarlarını hem de Filistin halkının meşru isteğini karşılayan bir çözüme yönelik somut ilerleme, bu dinamiğe eşlik etmelidir."

Ayrıca Macron açıklamasında, "İsrailliler ve Filistinliler arasındaki siyasi diyaloğun yeniden başlamasına alternatif yok" diyerek, Fransa'nın bu diyaloğun yeniden başlamasına katkı sağlamak için hazır olduğunu belirtti.