image

PeyamaKurd - Fransa, İngiltere Başbakanı Johnson’ın Manş Denizini geçen göçmenlerle ilgili mektubuna tepki gösterdi.

Fransa İçişleri Bakanı, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın Fransa'ya Manş Denizi'ni geçen göçmenleri geri alma çağrısının ardından, İngiliz mevkidaşı Priti Patel ile görüşmelere son verdi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Fransız İçişleri Bakanı Gerald Darmanin Manş Denizi'nde 27 göçmenin ölmesinin ardından tırmanan siyasi gerilimde ülkesinin Johnson'ın yazdığı mektuptan hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

"Mektubun kamuoyuna açıklanması durumu daha da kötüleştirdi" diyen Darmain, "İngiltere Başbakanı'nın kamuya açık mektubunu kabul edilemez ve ortaklar arasındaki görüşmelere aykırı buluyoruz. Dolayısıyla Priti Patel artık davetli değil" ifadesini kullandı.

Johnson, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a hitaben yazdığı mektupta trajedinin tekrarlanmaması için beş adım önermişti.

Fransız yetkililer: Manş Denizi'nde boğulan göçmenler çoğunlukla Kürt!

Öte yandan dün İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan haberde, Manş Denizinde boğulan göçmenlerin çoğunlukla “Irak ve İran'dan gelen Kürtler” olduğu kaydedilmişti.

Fransız yetkililere dayandırılan haberde, teknede boğulanların çoğunun Kürdistan Bölgesi-Iraklı ve Rojhılat-İranlı Kürtler olduğu bilgisi paylaşıldı.

Facianın bilançosu hakkında açıklama yapan Lille savcılığı, faciada hayatını kaybedenlerin 17’sinin erkek, 7’sinin kadın ve 3’ünün çocuk olduğunu doğruladı.

Yaşanan olayın ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Avrupa Birliği'ni (AB) "göç sorununa" ilişkin acil toplantı yapmaya çağırdı.