image

PeyamaKurd - Göç sorununda İngiltere'ye "sorumluluklarını üstlenme" çağrısında bulunan Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, "İngiltere AB'den ayrıldı ama dünyadan ayrılmadı. İngiltere'nin iltica talebinde bulunan göçmenlere girişi sağlaması gerekiyor" ifadesini kullandı.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Almanya, Hollanda, Belçikalı mevkidaşları ve AB Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson ile Manş Denizi'nde en az 27 düzensiz göçmenin hayatını kaybetmesinin ardından İngiltere ile ülkesi arasındaki göçmen sorununa ilişkin Calais kentinde toplantı gerçekleştirdi.

Bakan Darmanin, toplantının ardından açıklamalarda bulunarak, "Bu toplantı, bu dramların yaşanmasına neden olan tüm geçişlerle mücadele konusunda ortak isteğimizi ifade etmemizi sağladı" sözlerine yer verdi.

Fransız Bakan açıklamasında, Avrupa'nın bu konuda seferber olduğunu ifade ederek, 1 Aralık'ta Johansson ile Slovenya'da yeniden görüşeceğini ve 2 Aralık'ta Polonya'ya ziyaret gerçekleştireceğini dile getirdi.

Fransa İçişleri Bakanı, İngiltere'nin açıklamalarının ve eylemlerinin iki ülke arasındaki iş birliğini kolaylaştırmadığını ifade etti.