image

PeyamaKurd - Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian Perşembe sabahı franceinfo radyosuna Avustralya, İngiltere ve ABD liderlerinin Çarşamba gecesi sanal bir basın toplantısı düzenleyerek yaptıkları duyurunun ardından, ihale konusunda anlaşmalarına "Kızgın ve kırgınım. Bu müttefikler arasında yapılmaz," yorumunda bulundu.

Avustralya'nın Fransa'yla imzaladığı 56 milyar Euro'luk denizaltı satın alma anlaşmasını iptal ederek ihaleyi Amerikan ve İngiliz ortaklığına vermesi sonrası Fransa'dan tepki geldi.

ABD Başkanı Joe Biden, Avustralya Başbakanı Scott Morrison ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bu anlaşmayı video konferans yöntemiyle düzenledikleri üçlü basın toplantısında duyurdu. Toplantıda AUKUS paktı (Australia, UK, USA, Avustralya, İngiltere, ABD) ve konvansiyonel olarak silahlı nükleer güç denizaltılarının Avustralya'ya teslimi gündeme geldi.

"Biden, Trump dönemini hatırlatıyor, güven kırıldı"

Joe Biden'ı Trump'a benzeten Le Drian açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bu acımasız, tek taraflı ve öngörülemeyen karar bana Bay Trump'ın eskiden yaptıklarının çoğunu hatırlatıyor. Bu arkadan bir bıçak. Avustralya ile bir güven ilişkisi kurduk ve bu güven kırıldı."

Sadece iki hafta önce, Avustralya savunma ve dışişleri bakanları, bildirilen zorluklara rağmen Fransa ile anlaşmaya olan bağlılıklarını yeniden teyit ettiler. Haziran ayında, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, anlaşmanın önümüzdeki yıllarda devam eden işbirliği vaadini temsil ettiğini söyledi.