image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a sert sözler sarf ettiği kaydedildi.

Fransa’da yayınlanan bir dergide, Macron'un danışmanlarıyla yaptığı bir toplantıda Boris Johnson'a palyaço, Johnson yönetimine de sirk benzetmesi yaptığı iddia edildi.

Le Canard Enchaine dergisi, Macron'un Johnson yönetimini danışmanlara bir "sirk" olarak nitelendirdiğini ve Johnson'ın Brexit'in "feci" sonucu nedeniyle kendisini kurban gibi gösterdiğini yazdı.

Haberde, "Başbakan 'Brexit'in başarısızlığı nedeniyle günah keçisi arıyor" diyen Macron, Boris Johnson'a 'palyaço' dediği öne sürüldü.

Manş Denizi’nde çoğu Kürt göçmenin yaşamını yitirdiği tekne faciasının ardından iki ülke arasında gerilim artmıştı.

Macron, Avrupa Birliği'ni (AB) "göç sorununa" ilişkin acil toplantı yapmaya çağırdı ve Fransa'nın, Manş Denizi'nin mezarlığa dönüşmesine izin vermeyeceğini söyledi.

Macron ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson, olayın ardından yaptıkları telefon görüşmesinde de düzensiz göçü durdurmanın aciliyeti konusunda anlaştı.

Ancak Johnson'ın telefon görüşmesinden bir gün sonra göç kriziyle başa çıkmak için Macron'a gönderdiği 5 maddelik planın yer aldığı mektup Fransa'yı kızdırdı.

Johnson, mektubunda, insan kaçakçılığı yapan suç çetelerinin işlerine balta vuracağını öne sürdüğü planın, Fransa'nın da çıkarına olacağını savundu.