image

PeyamaKurd - Dünyanın Ukrayna'ya odaklandığı günlerde NATO birlikleri tanklar ve roketlerle Rusya sınırında belirdi, Fransız Le Figaro gazetesi dört ülkedeki yığınağa dikkat çekip müttefiklerin Moskova ile savaşa hazırlandığını yazdı. Haber, Rus medyasında geniş şekilde yer buldu. 

Ukrayna krizini çözmek için ABD ve Rusya arasındaki müzakerelerden şimdilik bir sonuç çıkmadı, İngiltere'nin Cumartesi akşamüstü yaptığı açıklama yeni bir gerilimin fitilini ateşledi. Londra yönetimi, batı komşusu Ukrayna'yı işgale hazırlanan Rusya'nın asıl hedefinin Kiev'de Moskova yanlısı bir ismi iktidara getirmek olduğunu duyurdu.

Bütün dünya Rusya'nın bir askeri harekâta başlamasını beklerken, Fransız Le Figaro gazetesi sıra dışı bir habere yer verdi. NATO'nun Baltık ülkelerinde Rusya ile savaşa hazırlandığını belirten muhabir Nicolas Barot, Fransız ve İngiliz tanklarının Estonya'da sahne aldığını yazdı.

Rus medyasında geniş şekilde yer verilen habere göre, NATO tatbikatlarında roketler ve tanksavar topları da ateşleniyor.

Ukrayna sınırına 2021 ilkbaharda ilk büyük yığınağı yapan Rusya lideri Vladimir Putin, yıl sona ererken 100 bini aşkın askeri yine sınıra konuşlandırdı ve birdenbire NATO'dan yeni güvenlik garantileri istedi.

Moskova'nın ısrarla yazılı yanıt beklediği talepleri arasında eski Sovyetler Birliği ülkelerindeki NATO askerlerinin çekilmesi de var. ABD ve müttefikleri, net şekilde Putin'in taleplerini geri çevirmiş durumda.