image

PeyamaKurd - Fransa, Almanya ve İngiltere dışişleri bakanlıklarından yapılan ortak açıklamada, İran'ın uranyum zenginleştirme çalışmalarına tepki gösterdi.

Ortak açıklamada, “Fransa, Almanya ve İngiltere hükümetleri olarak, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının (UAEA) İran’ın Kapsamlı Ortak Eylem Planını (KOEP) ihlal ederek uranyum metali ürettiğini teyit etmesini endişeyle not ettik" sözleri kullanıldı.

Açıklamada, “Anlaşmaya göre İran’ın 15 yıl boyunca uranyum metali üretmeyeceği, uranyum metalürjisi araştırma ve geliştirmesi yapmayacağını taahhüt ettiği” ifade edilerek, bu çalışmaların nükleer silah geliştirmenin önemli bir adımı olduğu ve geçerli sivil bir gerekçesinin olmadığı vurgulandı.

Öte yandan “İran’ı hemen bu faaliyetlerini sonlandırmaya ve nükleer taahhütlerini daha fazla ihlal etmekten kaçınmaya çağırıyoruz" denilen açıklamada, "İran, ihlallerini hızlandırarak KOEP’in hedeflerinin tamamıyla hayata geçirilmesine imkan verecek diplomasi imkanlarını riske atıyor" ifadesine yer verildi.