image

PeyamaKurd - ABD’nin saygın yayınlarından Foreign Policy, ABD Başkanı Joe Biden’ın göreve geldiği günden bu yana Türkiye ile doğrudan herhangi bir iletişime geçmemesi üzerinden önemli bir analizi kaleme aldı.

Biden yönetimi, resmen 20 Ocak'ta göreve başladı. Biden, göreve başlamasının ardından birçok dünya lideri ile telefonda görüşmeler gerçekleştirdi. Ancak henüz Biden ile Erdoğan arasında bir telefon görüşmesi yapılmış değil.

Foreign Policy bu konuyu yorumladığı analizinde, "10'dan fazla yetkili, Kongre üyesi ve diğer uzmanlarla yapılan mülakatlar, ABD Başkanı'nın sessizliğinin, Amerika'nın Türkiye'ye yönelik daha sert bir üslup benimseyeceğinin bir göstergesi olduğunu ortaya koydu. Ankara'nın eylemlerini değiştirmemesi ve bunu hızlı bir şekilde yapmaması halinde bu soğuk tavır da devam edecek" ifadesini kullandı.

“Bazı eski ABD’li yetkililer bu sessizlikten rahatsız”

FP, Biden'ın "Bir yandan kadim bir NATO müttefiki ile ilişkileri onarırken, diğer yandan da Erdoğan'ın giderek artan otoriterleşme eğilimini dizginleyip dizginleyemeyeceğini" ortaya koyması gerektiği ve bunun da dış politika programının önemli bir sınavı olacağını kaydetti.

Analizde Biden’ın sessizliğinden rahatsız bazı eski ABD yetkililere de yer vererek, "Biden yönetiminin önündeki sıkıntı Türkiye üzerindeki baskıyı sürdürürken, 10 yıllardır devam eden askeri işbirliğini de korumak. Bazı eski ABD'li yetkililer, Türkiye'nin halen NATO'nun güney kanadında kritik bir konumda olduğu ve Erdoğan'ın Rusya ile yakınlaşmasının geçici olduğu gerekçesiyle Biden'ın başkanlığının başında izlediği stratejiden duydukları rahatsızlığı dile getiriyor" değerlendirmesine yer verildi.

“Türkiye zorba bir güce dönüşüyor”

Analizde, Türkiye'ye yönelik sıkıntıların yalnızca Biden yönetimine özgü olmadığını, eski Başkan Donald Trump'ın Erdoğan ile kurduğu yakın ilişkiye rağmen eski yönetim döneminde de bu rahatsızlıkları dile getirenler bulunduğu öne sürüldü ve şu değerlendirmelere yer verildi:

"Eski yönetimden kıdemli bir yetkili, (eski Dışişleri Bakanı) Mike Pompeo'nun mevkidaşı Çavuşoğlu'nu birlikte çalışması zor biri olarak tanımladığını söyledi. Yetkili, bu durumun yanı sıra Türkiye'nin Erdoğan'ın Müslüman Kardeşlere yakınlığı nedeniyle bölgede zorba bir güce dönüştüğünü öne süren Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden gelen baskılar da ikili ilişkileri zedeledi. Bunun bir örneği Ekim 2020'nin sonunda yaşandı. Dışişleri Bakanlığı, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle her yıl yaptığı gibi bir kutlama mesajı hazırladı. Ancak konuya yakın yetkililerin verdiği bilgiye göre, bu açıklamanın yayınlanması Pompeo'nun makamından gelen talimatla engellendi. ABD Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.”