image

PeyamaKurd - İş dünyası ve ekonomi dergisi Forbes, Türkiye'nin savaş uçağı filosundaki yetersizlikler nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşadığına vurgu yaptı.

Forbes tarafından yayımlanan bir makalede, Türkiye'nin elinde bulunan F-16 savaş uçaklarının eskidiği, bölge ülkelerinin ise filolarını yenileme yarışına girdiği kaydedildi.

ABD ile yaşanan S-400 hava savunma sistemleri krizi nedeniyle yaptırımların bir parçası olarak F-35 savaş uçağı projesinden çıkarılan Türkiye’nin, bölge ülkeleri içinde savaş uçağı filosu bakımından hayli geride kaldığı belirtildi.

Makalede, Rusya ve Çin’in savaş uçakları üretimi hakkında bilgilere de yer verilerek, Rusya'nın yeni nesil Su-57 savaş uçaklarının üretimine henüz başladığı, Çin'in elindeki J-20 tipi uçakların ise ihracata hazır olmadığının altı çizildi.

Türkiye'nin üreteceğini duyurduğu TAI- TF-X tipi uçakların ise 2030 yılında faaliyete geçeceği vurgulandı.

Euronews'un aktardığı habere göre, Türkiye’nin 5'inci nesil savaş uçağına sahip olana kadar ABD yaptırımları yüzünden, F-16 savaş uçaklarının “Block 72 Viper” modeli ile yenilenmesinin de sekteye uğrayabileceği uyarısı yapıldı.

“Yunanistan, Mısır ve BAE’deki gelişmeler”

ABD’nin Yunanistan’ın savaş uçağı filosunu F-16’arın son modeli Viper ile yenilediği kaydedilen yazıda, Atina’nın Fransa'dan 4.5 nesil Rafale modeli savaş uçakları sipariş ettiği ve F-35 savaş uçağına sahip olmasının da kısa süre içinde mümkün olabileceği yorumunu yaptı.

Mısır’ın ise yine Fransız Rafale uçakları siparişi yaparken, Rusya’dan 4,5 nesil Su-35s savaş uçaklarını teslim almaya başladığı bildirildi.

Son yıllarda Ankara ile gergin ilişkiler yaşayan Birleşik Arap Emirlikleri ise F-16E/F Block 62 savaş uçakları ile filosunu zenginleştirirken, bu savaş uçaklarının eğitimini yaz aylarında Yunanistan ile birlikte gerçekleştirdi.