image

PeyamaKurd - ABD ile Türkiye arasında başlayan S-400 ve F-35 krizinin ardından F-16 savaş uçakları ile ilgili de bir süreç başlamıştı. ABD, bu süreçte Türkiye'nin F-16 talebine ise kesin olarak bir cevap vermedi.

Washington ve Ankara hattında gerilim devam ederken ABD menşeli ekonomi dergisi Forbes'a göre ise, ABD'nin Türkiye'nin F-16 talebini geri çevirmesi durumunda teknolojik hava üstünlüğünün Yunanistan'a geçebileceği ileri sürüldü.

"Erdoğan'ın Yunanistan'a sert tepkisi sürpriz değildi"

Forbes dergisi, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in ABD'ye yaptığı ziyaret sırasında Washington'un Atina'ya F-35 savaş uçakları satmasını, öte yandan Ankara'nın F-16 savaş uçaklarını modernleştirme ve yeni savaş uçakları satın alma projesini engellenmesi için yoğun lobi yaptığını, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Artık benim için Miçotakis diye biri yok" ifadesiyle buna sert tepki gösterdiğini hatırlatarak, Erdoğan'ın sert tepkisinin sürpriz olmadığını kaydetti.

40 adet jet uçağı ve 80 adet yenileme kiti gündemde!

Türkiye ve ABD arasında yaşanan son gelişmelere dair Paul Iddon tarafından kaleme alınan yazıda, Türkiye'nin Rusya'dan ileri S-400 hava savunma füze sistemi satın alması sebebiyle F-35 savaş uçağı programından çıkarılması ve 2019'da bu jetleri satın almasının yasaklanmasından bu yana hava gücünün geleceği hakkında soru işaretleri oluştuğuna dikkat çekildi.

Kaleme alınan yazıda F-16'ların uzun süredir Türkiye'nin hava gücünün omurgası olduğu, ancak özellikle Block 30 modellerinin giderek daha fazla eskidiği ifade edildi.

Yazının devamında buna göre Türkiye'nin bu durumu bildiği için Ekim 2021'de F-16'ların en son ve en ileri modeli olan Block 70/72'lerden 40 adet talep ettiği ve bunun yanı sıra varolan jetleri için piyasa değeri yaklaşık 6 milyar doları bulan 80 adet yenileme kiti istediği hatırlatıldı ve yavaş yavaş yenileyene kadar Türkiye'nin F-16'larını bu anlaşmalarla önümüzdeki on yıl için operasyonel ve güncel tutmasının esas olduğu vurgulandı.

Ayrıca yazıda "Miçotakis'in Washington'ı anlaşmanın reddedilmesi için ikna çabalarının başarılı olursa, Türkiye on yılın sonunda Batılı komşularının çok daha ileri savaş uçaklarına üstünlüğü kaptırarak elindeki F-16'larla kalabilir" denildi.