image

PeyamaKurd- ABD'li araştırmacı David Pollack, ABD’nin Suriye’de kalarak Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) destekleyeceğini ifade etti. Pollack, ABD’nin Kürtlerle barış içerisinde yaşaması için Türkiye’yi ikna etmesi gerektiğini de vurguladı.

Pollack Kürdistan’da ulusal yayın yapan bir televizyon kanalına konuk oldu. Uzman, “ABD’nin Suriye’de kalma planı var. Birkaç ay önce Başkan Trump çekilmekten bahsetmişti ama şuan planlar Suriye’nin doğusunda kalınacağını gösteriyor diyerek, “ABD’nin Suriye’de kalması demek oradaki müttefiki SDG’yi destekleyeceği anlamına geliyor. Bilindiği gibi Suriye’deki Kürtler (YPG) SDG’ye öncülük ediyor” ifadelerini kullandı.

Pollack, “Terör örgütü IŞİD’le savaş devam ediyor. Uzun süre de bitmeyecek gibi duruyor. IŞİD savaşından sonra da ABD Kürt müttefiklerini yardımcı olacak ve Şam rejiminin bir daha ülkenin doğusuna hakim olmasına izin vermeyecek. Aynı şekilde İran’ın bu bölgelere milis güçlerini yerleştirmesine de müsaade etmeyecek” dedi.

Uzman Pollack, “Rojava’ya yeniden askeri saldırı olursa ABD buraları savunur mu?” sorusuna “ABD birçok defa açıkça Suriye’deki müttefiklerini desteklediğini açıkladı. Eğer Suriye, İran veya başka bir güç bu müttefiklere (YPG/DSG) saldırmaya kalkışırsa elbette cevap verilecektir” yanıtın verdi. 

ABD’li uzman son olarak, “Neden ABD şu ana kadar Rojava özerk yönetimini tanımıyor?” sorusuna ise, “Bu bölgeye destek veriliyor fakat statüsünün tanınması da taraflar arasında varılacak anlaşmayla gerçekleşecektir” yanıtını verdi.