image

PeyamaKurd- DSG ile kendi şemsiyesi altında Araplardan oluşan Rakka Devrimcileri Tugayı (Suvar Rakka) arasındaki çatışmalar sonucunda, DSG, Rakka Devrimcileri Tugayı'nı kentten çıkardı.

YPG'nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) terör örgütü IŞİD'den kurtarıp kontrollerine aldıkları Rakka'da Araplarla yaşadığı gerilim, yeni bir sürece girdi.

DSG'nin 2 gün önce 3.000 savaşçıyla Rakka'ya girerek Suvar Rakka'yı kentten çıkardığı, operasyon nedeniyle kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildiği ifade edildi. Çatışmalar sonucunda Rakka Devrimcileri Tugayı'nın lideri Ebu İssa ile 2 oğlu ve savaşçılarının DSG'ye teslim olduğu, bunların Eyn İssa'da hapiste tutulduğu öğrenildi.

“Şikayetler sonucu kentten çıkarıldılar”

Sputnik'e konuşan Rakka Sivil Meclis Eşbaşkanı Halit Berkel,  ''DSG güçleri halkın şikayetleri sonucunda Suvar Rakka ve IŞİD'le bağlantılı çeteleri kentten çıkarttı. Halk bu operasyondan memnun oldu. Halk, operasyonda DSG'ye yardımcı oldu. Rakka halkı bu çeteleri istemiyordu. Halk bu operasyon nedeniyle sevinçlidir. Operasyon sırasında hiçkimseye zarar gelmedi. Suvar Rakka lideri Ebu İssa ile savaşçıları DSG'ye teslim oldu” dedi.

'Operasyon nedeniyle Rakka'da OHAL ilan edilmişti. Ancak operasyonun bitmesiyle OHAL kaldırıldı.

Kobani'de YPG ile birlikte terör örgütü  IŞİD'e karşı savaşan ve bin savaşçısı olan Suwar Rakka (Rakka Devrimcileri) Örgütü Rakka'nın IŞİD'den alınması operasyonuna  da katılmıştı.