image

PeyamaKurd- Suriye menşeili haber kaynağı Acel, “Türkiye bölgede bulunan silahlı grupların İdlib müdahalesine karşı çıkmayacak ve karşılığında Kürtlere federasyon veya özerklik verilmemesini talep edecek” iddiasını ortaya attı. 

Ankara ile Washington yönetimleri arasındaki kriz halinde Türkiye’nin, özellikle Suriye’deki Kürt sorununu çözüm noktasında nasıl bir rota izleyeceği bilinmemekte…

Gizli bir antlaşmaya varıldı”

Acel, ABD’nin kısmı onay verdiği gizli görüşmeye dair “Moskova-Ankara” arasında gizli bir antlaşmaya varıldıklarını öne sürdü. 

Antlaşmanın Trump’ın da onayı ile alındığını ifade eden söz konusu kaynak, Antlaşmaya göre “Şam ve Moskova’nın Kürtlere herhangi bir özerklik vermeden haklarını tanıyacağı ve İdlib operasyonunun ardından Şam yönetimi ile Ankara’nın normalleşme sürecine gireceği” belirtilmekte.

Türkiye’nin ise hiçbir şekilde İdlib’e müdahalede bulunmayacağı iddia edilen söz konusu antlaşmada, İdlib kentinden kaçacak olan silahlı kişilerin Türkiye’ye geçmesini Ruslar tarafından engelleneceği belirtilmekte.