image

PeyamaKurd- Finlandiya, Rusya’nın olası bir saldırısı karşısında kendilerini savunacaklarını açıkladı.

Finlandiya Genelkurmay Başkanı Timo Kivinen, olası bir Rus saldırısına karşı İngiltere’nin on yıllardır hazırlık yaptığını ve Rusya'nın olası bir saldırısında kendilerini sert bir şekilde savunacaklarını duyurdu.

Durumla ilgili DW Türkçe'de yer alan haberde, Finlandiya'nın önemli bir askeri mühimmata sahip olduğunu ifade eden Finlandiya Genelkurmay Başkanı, askeri olarak ellerindeki olanakların yanı sıra Finlandiyalıların savaşmak için yüksek motivasyona sahip olmalarını önemli bir etmen olarak değerlendirdi.

 Timo Kivinen, "Ukrayna'daki savaşın şu anda kanıtladığı üzere, en önemli savunma hattı insanın iki kulağı arasındadır." ifadelerini kullandı.

“Finlandiya, Rusya için zor lokma olacak”

Savunma Bakanı, Finlandiya'nın askeri savunmasını, Ukrayna'da yaşanan savaşta Rusya'nın kullandığı gibi büyük bir ateş gücü, zırhlı kuvvetleri ve hava kuvvetleri kullanımına karşı bir çatışma için geliştirdiklerini ifade ederek, “Ukrayna, Rusya için zor bir lokma oldu ve Finlandiya da öyle olacaktır.” dedi.

Kivinen, Finlandiya'nın Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyesi olmak için başvuruda bulunduğunu hatırlatarak, örgüte dahil olurlarsa NATO'nun ortak hava kontrol sistemi sayesinde ülkelerinin erken uyarı kapasitesini artırabileceklerini söyledi.

“Bir üyeye yapılan saldırı, hepsine yapılmıştır”

NATO'nun kolektif savunma maddesine de atıfta bulunan Kivinen, Finlandiya'nın bir üyeye yapılan saldırının tüm üyelerine yapılan bir saldırı olarak kabul edildiği bir ittifakın parçası olmanın caydırıcılığından da yararlanacağını söyledi.

Bakan, Finlandiya'ya olası bir saldırı olması halinde ülkenin savunmasının ana sorumluluğunun Finlandiya'da olacağını ifade etti.