image

PeyamaKurd-  Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Türkiye'nin (iade) talepleri konusunda yaptığı açıklamada, "Muhtıra metninde yer alanların dışında, başka hiçbir konuda anlaşma yok." ifadelerini kullanarak, ‘kimseyi ölüme göndermeyeceklerini’ söyledi.

Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Yle'ye verdiği mülakatta, terörle mücadele yasasında herhangi bir değişiklik üzerinde anlaşmaya varılmadığını ve üçlü muhtıranın da herhangi bir değişiklik içermediğini söyledi.

"Finlandiya kimseyi ölüm cezasına ya da işkence görmeye gönderme niyetinde değil.”

Haavisto, Finlandiya vatandaşlarının hiçbir koşulda Türkiye'ye iade edilmeyeceğini ve zaten (iade) eşiğin de çok yüksek olduğunu ifade ederek, şu açıklamaları yaptı:

"Sınır dışı söz konusu olduğunda, kişinin Finlandiya'da bir terör suçu işlemiş ya da işlemeye hazırlanmış olması gerekmektedir. Finlandiya'nın kendi taahhütlerine (insan haklarına saygı konusundaki bağlılık) göre kimseyi ölüm cezasına ya da işkenceye gönderemeyiz."

“Herhangi bir liste yok”

“Daha önceki (iade) talepleri de Finlandiya'da usulüne uygun olarak ele alınmış ve işleme konulmuştur. Bildiğim kadarıyla şu anda açık olan herhangi bir liste bulunmuyor." diyen Bakanı Pekka Haavisto, "Üzerinde anlaşmaya varılan her şey kağıda döküldü. Farklı görüşler dile getirilebilir, ancak muhtıra metninde yer alanlardan başka hiçbir şey üzerinde anlaşma olmadı." dedi.

Türkiye, sözlerin yerine getirilmesini şart koşmuştu

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, perşembe günü İspanya'nın başkenti Madrid'deki NATO Zirvesi'nin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliklerini, bu ülkeler "mutabık kalınan sözleri" yerine getirmedikçe onaylamayacağını söylemişti.