image

PeyamaKurd - Londra merkezli Financial Times gazetesi, Türkiye’nin ABD’den almak istediği F-16 savaş uçaklarına ilişkin dikkat çekici bir analiz yayımladı.

Times, “Türkiye’nin savaş jeti arama çabaları Biden’ı sıkıştırıyor” başlığı ile yayımladığı analizinde, “Erdoğan, Rusya’dan ikinci hava savunma sistemini sipariş etmeyi planlarken daha çok F-16 satın almak istiyor” yorumunu yaptı.

“Türkiye’nin savaş jeti sorunu var. Onlarca yıllık NATO üyesinin, ABD tarafından 100 adet yeni nesil F35’lerin teslimi iptal edildi” hatırlatmasının yapıldığı makalede şu ifadeler kullanıldı:

“Bu uçaklar hava gücünün temelini oluşturacaktı. Bu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Vladimir Putin’den hava savunma sistemi satın almasından dolayı bir ceza. Ankara bir gün hava güçlerini kendi geliştirdiği Türk yapımı savaş uçaklarıyla doldurmayı amaçlıyor. Fakat bu hava sistemi henüz hazır olmaktan çok uzak olduğu için eskimiş F-16’lara güvenmek durumundalar. Ankara’nın Washington’dan 40 adet yeni F16 satın alma talebini anlaşılır kılıyor”

Yunanistan'ın Fransa'dan aldığı savaş uçakları hatırlatıldı!

Öte yandan Türkiye’nin Aralık 2020’den beri ABD’nin yaptırımları altında olduğuna dikkat çekilen analizde, “Yeni uçak anlaşması komşusu ve uzun zamandır düşmanı olan Yunanistan’ın hava kuvvetlerini güncellediği, Fransız Rafale ve Amerikan F-35 satın aldığı bir dönemde Türkiye’ye yardımcı olacaktır” denildi.

Financial Times, “ABD’nin anlaşma yapıp yapmayacağı belli değil. Erdoğan’a çok sayıda sebepten dolayı düşmanca bir tavır sergileyen Kongre satışı engelleyebilir. Joe Biden yönetimi Erdoğan’ı savunsa bile Türkiye’nin yeni S-40 hava savunma sistemi satın alması buna yardımcı olmayacaktır” yorumuna yer verdi.

Biden yönetimi sıkıştırılıyor

Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemlerinin en büyük sorun olduğuna dikkat çeken Times gazetesinde, “Bu durum Biden yönetimini sıkıştırıyor. Herhangi bir önkoşul olmadan F-16 satışına yeşil ışık yakılması Türkiye’yi eleştirenler tarafından ‘hoşgörülmez yatıştırma’ olarak görülür. Fakat F-16 satışı iptal edilirse Ankara’nın Rusya’ya yanaşması için yeni bir bahanesi olur” yorumu yapıldı.

Türkiye’nin savunma sisteminde Moskova’yla daha derin bağ kurmasının Ankara’nın işine yaramayacağı kaydedilirken, “Böyle bir yakınlaşma daha fazla ABD yaptırımını tetikleyebilir ve aynı zamanda iç savunma endüstrisinin genişlemesine zarar verebilir” ifadesi kullanıldı.