image

PeyamaKurd - İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Financial Times, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) kamu yatırımlarını yöneten varlık fonu ADQ’nun CEO'su Muhammed Hasan el Süveydi ile gerçekleştirdiği röportajı yayımladı.

Gazete yayımladığı röportajda, “Krizden sorumlu olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın alışılmışın dışındaki para politikası nedeniyle Türkiye şu anda para birimindeki büyük düşüşlerle boğuşuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Devamında ise, “Öte yandan lira geçen yıl değerinin yaklaşık yüzde 45'ini kaybetti ve artan enflasyonla uğraşmaya devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

Süveydi, TL’deki düşüşü “büyük bir fırsat” olarak değerlendirdi!

ADQ CEO'su Süveydi, İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Financial Times'a verdiği demeçte, Türk Lirası'ndaki düşüşün bazı fırsatlar sunabileceğini ifade ederek uzun vadede yatırım için "harika bir zaman" olduğunu söyledi.

Birkaç fırsatı değerlendirmek için Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı Türkiye Varlık Fonu’yla (TVF) görüştüklerini dile getiren Süveydi, “Türkiye Varlık Fonu ve portfolyolsunda bulunan şirketlerle süren görüşmeler” olduğunu ifade etti.

Varlık Fonu görüşmelerinden bahsedilen haberde, Abu Dabi Veliaht prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin fiili lideri Şeyh Muhammed bin Zayed al-Nahyan'ın Kasım ayında Türkiye'ye yaptığı ziyarete de dikkat çekilerek, "Petrol zengini Körfez devleti, on yıldır sürdürdüğü dış politikadan Emirlik yetkililerinin 'ekonomik diplomasi' olarak tanımladığı şeye geçerken, bu adım BAE ile Türkiye arasındaki gergin ilişkilerin onarılması girişimlerinin bir parçası olarak görülüyor" denildi.