image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınıp yerine Yeni Şafak yazarı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nun atanması dünyada yankılanmaya devam ediyor.

İngiliz Financial Times gazetesinde Ayla Jean Yackley imzasıyla yayımlanan, "Erdoğan'ın adamı Merkez Bankası'nda dümenin başına geçti" başlıklı analizde dikkat çeken bir yoruma yer verildi.

“Albayrak'ın ipleri hâlâ elinde tuttuğunun kanıtı”

New York merkezli danışmanlık firması Teneo Intelligence'ın Eşbaşkanı Wolfango Piccoli, Kavcıoğlu'nun atanmasını, “Albayrak'ın ipleri hâlâ elinde tuttuğunun kanıtı” olarak değerlendirdi.

FT, Prof. Dr. Erişah Arıcan'ı kastederek, Kavcıoğlu ile eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın doktora tezi danışmanlarının aynı olduğunu, bu ismin de kısa süre önce Cumhurbaşkanı tarafından Türkiye Varlık Fonu Başkanvekilliğine atandığını hatırlatırken, Piccoli, “Albayrak'ın resmi ya da gayriresmi olarak dönüşü, ucuz kredilere dayalı ve sürdürülebilir olmayan büyüme modeline dönüş anlamına gelecek” dedi.

“Erdoğan'ın geleneksel olmayan para politikalarını yansıtıyor”

“Kurumların özerkliklerini ve bağımsızlıklarını kaybedip içleri boşaltıldığında, bir sonraki merkez bankası başkanının kim olacağının da önemi kalmadığını” söyleyen Piccoli, sadece devlet başkanının geçici heveslerinin söz konusu olduğunu vurguladı.

FT, geçen ay muhalefetin, Albayrak döneminde TCMB rezervlerinin harcanmasıyla ilgili soruşturma talep ettiğini ve Erdoğan'ın bu talebe karşı “damat kadar başınıza taş düşsün” ifadesini kullandığını hatırlattı.

Kavcıoğlu için “Erdoğan'ın geleneksel olmayan para politikalarını yansıtıyor” ifadelerini kullanan FT, yeni TCMB Başkanı'nın Erdoğan gibi “yüksek faizler enflasyona neden olur” tezini savunduğunu aktardı.

Yazıda ayrıca Kavcıoğlu'nun 2 Mart tarihli bir köşe yazısındaki, “Eğer rezervler gerektiği zaman kullanılmayacaksa ne zaman kullanılacak” ifadeleri aktarılarak, kendisinin Albayrak'a atfedilen “TL'deki değer kaybını yavaşlatmak için TCMB rezervlerinin harcanması” politikasını savunduğu hatırlatıldı.