image

PeyamaKurd - Irak hükümeti ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Irak’ta İran’a yakın Şii Fetih Koalisyonu lideri Hadi el-Amiri, eski Başbakanlardan Nuri el-Maliki olmadan Mukteda es-Sadr’ın kuracağı hükümete katılmayacaklarını dile getirdi.

Fetih Koalisyonu lideri Hadi Amiri  Bağdat’ta bir etkinlik sırasında yaptığı açıklamada, 10 Ekim seçimleri sonrası yürütülen hükümet müzakereleri ve yaşanan anlaşmazlıklara vurgu yaptı.

Amiri, seçimin galibi Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’ın, "Maliki’yi saf dışı bırakarak Kürt ve Sünnilerle ulusal çoğunluk hükümeti oluşturmak istemesini" eleştirdi.

Ayrıca Amiri açıklamasında, "Önemli siyasi taraflardan olan dostlarımızın (Maliki) dışlandığı bir hükümete ortak olmayız. Önemli bir Şii tarafın saf dışı bırakılmasına rıza göstermeyiz. Herkesin inattan vazgeçmesi gerekiyor, çünkü iş siyasi tıkanıklığa doğru gidiyor" sözlerine yer verdi.

Parlamentoda 73 sandalyeye sahip Sadr, Başkan Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Sünni Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi ile Sünni lider Hamis Hancer’in oluşturduğu ittifakın yanı sıra Türkmen ve azınlıkların da yer aldığı "ulusal çoğunluk hükümeti" kurmak istiyor.