image

PeyamaKurd- Türk ordusu ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu bağlı Suriye Demokratik Güçleri'ne saldırmaya devam ediyor. ABD ve Türkiye arasındaki devriye anlaşmasına rağmen Türkiye, Kürtlere saldırmaya devam ediyor. ABD, ise bölgede karışıklığı engellemek için Türkiye ile beraber devriye geziyor. ABD’nin bölgedeki asıl hedefi terör örgütü IŞİD’i bitirmek ve bunun içinde Kürtlere fazlası ile ihtiyaç duyuyor. Ankara ise Rojava’da günden güne operasyon sinyalleri veriyor ve faaliyete sokuyor.

“ABD askerleri sınıra konuşlandı”

Fars News'e göre Bölgeden yayın yapan birçok haber ajansı, Türkiye’nin Tel Abyad’ı hedef aldığını ve iki gazeteci de dâhil olmak üzere birçok kişinin yaralandığını ifade ediyorlar.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), ABD Ordusunun, Türk askerlerinin olası bir saldırısını engellemek için, Dicle-Fırat Nehirleri ile Kobanê arasında geniş bir bölgede (Suriye ve Türkiye arasında uzanan sınır boyunca) konuşlandığını duyurdu.

“Ankara, Kürtlere karşı savaş hazırlığı yapıyor”

El Watan gazetesi geçtiğimiz hafta, Ankara, İdlib, Kuzey ve Batı Halep'teki müttefiklerine Rojava’da Kürtlere karşı büyük bir saldırıya hazırlanması için emir verdi” haberine yer verdi.

Gazete ayrıca, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington’un Menbiç anlaşmasıyla ilgili vaatlerinde hayal kırıklığına uğradığını, Ankara’nın Doğu Fırat’taki Kürtlerle savaşa girmeye karar verdiğini de belirtti.

Öte yandan, Kobanê 'deki yerel ve Kürt kaynaklar, Türkiye'nin Rojava’da Kürtlerin kontrol ettiği diğer bölgelere ilerlemek için bölge üzerinde tam kontrol sağlama niyetinde olduğunu ifade etti. Erdoğan geçtiğimiz günlerde, Türk Silahlı Kuvettleri’nin (TSK) Efrin'deki operasyona benzer büyük çaplı operasyonlara başlayacağını belirtmişti.

| Haberin Türkçe kaynağı PeyamaKurd’e aittir.