image

PeyamaKurd- Türk ordusu, ABD’nin Suriye’deki en önemli müttefiklerinden biri olan Kürtlerin, kontrol ettiği Kobanê’ye saldırı gerçekleştirdi.

Fars News’te yer alan habere göre Rojava’da, Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) bağlı kaynaklar ABD'de öncülüğündeki koalisyonun Çarşamba günü, çok sayıda gelişmiş ABD yapımı silah ve teçhizattan oluşan büyük bir askeri konvoyun, Semalka sınır kapısından, Heseke ile Türkiye arasına yakın olan Qamişlo’ya gönderildiğini ifade etti.

SDG’liler bu silahların, Türkiye'nin kendi kontrolünde olan bölgeleri işgal girişimine karşı verilen savaşlarda kullanacaklarını vurguladılar.

“Türkiye, Kürtler ile savaşa girmeye karar verdi”

El-Watan gazetesi ise yaşanan olaylara farklı açıdan bakan bir haber servis etti. Söz konusu haberde, Rojava’da askerden arındırılmış bir bölge yaratmak için Soçi anlaşmasının uygulanmasının durdurulduğunu belirtildi. Öte yandan Ankara, İdlib, Kuzey ve Batı Halep'teki müttefiklerine Rojava’da Kürtlere karşı büyük bir saldırıya hazırlanması için emir verdi.

Gazete, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD’nin Menbiç anlaşmasıyla ilgili vaatlerinde hayal kırıklığına uğradığını ve Ankara’nın Doğu Fırat’daki Kürtlerle çatışmaya girmeye karar verdiğini de kaydetti.

Çeviri | PeyamaKurd