image

PeyamaKurd- Almanya Federal Meclisi (Bundestag), IŞİD’in Ezidi Kürtlere karşı işlediği suçları resmen ‘soykırım’ olarak kabul etti.

Parlamentonun kararı, Alman T-Online internet sitesinde yayınlanırken,  Almanya Parlamentosu, talep komitesinin bu suçları resmen “soykırım” olarak tanıma önerisini oybirliğiyle kabul ettiği bildirildi.

“Hedefimiz, huzurlu bir yaşam sunmak”

Verilen karar, Almanya Parlamentosu’ndaki Yeşiller Grubu üyeleri tarafından, memnuniyet ile karşılanırken, Yeşiller Partisi Milletvekili Max Lucks, “Hedefimiz Ezidi halkına güvenli ve huzurlu bir yaşam sağlamak olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Nadiya Murad, ‘zafer’ dedi

IŞİD’den sağ kurtulan Nobel Barış Ödülü sahibi Ezidi Kürt kızı ve aktivist Nadiya Murad, Alman parlamentosunun kararını IŞİD’in suçlarını soykırım olarak tanıma çabalarının “zaferi” olarak değerlendirdi.

Birkaç ülke daha ‘soykırım’ olarak tanımıştı

Birleşmiş Milletler, Avrupa Parlamentosu, Amerika Birleşik Devletleri, Belçika, Kanada ve Hollanda da daha önce IŞİD’in Ezidilere karşı işlediği suçları, soykırım olarak tanımıştı.

IŞİD’liler cezalandırılıyor

Bir Alman mahkemesi de geçen sene eski bir IŞİD üyesine Ezidi Kürtlere karşı soykırım yapmak suçuna iştirak etmekten, ömür boyu hapis cezası vermişti.