image

PeyamaKurd - Basra kentinde başlayan göstericilerin eylemleri petrol rafinerilerine kadar dayandı. Zuberi'deki petrol rafinesini kuşatan eylemciler, eylemlerini dozunu arttırdı.

Söz konusu eylemlerle ilgili olarak, Irak’ın orta ve güney bölgelerinde protesto gösterileri 9’uncu gününde devam ederken gösterilerin ilk kıvılcımının çakıldığı Basra’da göstericilerin Zuberi'deki petrol rafinesinin önünde toplandığı belirtildi.

Petrol rafinerini kuşatan eylemciler daha önce, Irak'ın tek gelir kaynağı ham petrol ihracatının büyük bir kısmını tedarik eden güneydeki Basra vilayetinde, 8 Temmuz Pazar günü başlayan gösteriler Zikar, Babil, Meysan, Divaniyye, Necef, son olarak da başkent Bağdat'a sıçramıştı. Son iki günde 5 kişinin öldüğü, 190 sivilin yaralandığı gösteriler her geçen saat tırmanırken gösteriler bu sabah itibariyle bölgedeki tansiyon yeniden yükseldi.

Öte yandan eylemlere ilişkin bölgedeki haber kaynaklarına göre  Basra’da göstericiler  İtalyan bir şirket tarafından işletilen Zuberi'deki petrol rafinesi önünde toplandı. Konu hakkında bir açıklama yapan İtalyan Eni Petrol Şirkeri yetkililerin petrol üretimlerinin olağan bir şekilde sürdüğünü ifade edildi.