image

PeyamaKurd - Esad rejim ordusuna bağlı güçler, Suriye'de ayaklanmaların başladığı, Dera ilinin merkez mahallelerinden Dera el-Beled'deki, Ömeri Camisi'ni bombardımana tuttu.

Suriye'de rejim ile İran destekli yabancı silahlı gruplardan oluşan rejim güçlerinin, Suriye'nin güneyinde Dera ilinin merkez mahallelerinden Dera el-Beled'e gece yarsından sonra başlattığı yoğun saldırılar sürerken, Suriye ayaklanmalarının başlama noktası olan Ömeri Camisi'ne saldırı gerçekleştirdi.

Bölgedeki yerli aktivistlerin kurduğu Horan Özgürleri Topluluğu sözcüsü Eymen Ebu Nokta basına yaptığı açıklamada, rejim güçlerinin, Dera ilinin merkez mahallelerinden Dera el-Beled'i kontrol altına almak için gece yarısından itibaren başlattığı yoğun yıpratma saldırılarını sürdüğünü ifade etti.

Topluluk Sözcüsü Ebu Nokta, Mahalle halkı ve eski muhalifler ile rejim güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını belirterek, rejim güçlerinin herhangi bir eksende henüz bir ilerleme kaydedemediğini vurguladı.

Ayrıca yetkili açıklamasında, İran destekli 4. Tümenin topçu saldırısıyla Suriye'de ayaklanmaların başladığı Ömeri Camisi'ni hedef aldığını da dile getirdi.