image

PeyamaKurd - Türkiye'nin Rojava’ya yönelik operasyonu, Şam ile Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasında bir anlaşmayı da zorunlu kılarken, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Danışmanı Buseyna Şaban, 'Suriye yönetiminin Kürt güçlere memnuniyetle yardım edeceğini' dile getirdi.

"Kürtlere memnuniyetle yardım edeceğiz" diyen danışman, "Kürtler, Suriye toplumunun bir parçası" sözlerini dile getirdi.

‘Kürtlere yardım edeceğiz’

Kürtlere, ABD ile daha önce aynı safta yer almalarına rağmen yardım edeceklerini kaydeden Şaban, Russia Today'e verdiği demeçte, "Kürtler, Suriye toplumunun bir parçası. Bildiğiniz üzere, Suriye’de birçok etnik grup, dini mezhep var. Hükümetimiz, her zaman Kürtleri sınırlarımızı savunmak için işbirliği yapmaya çağırdı. Kürtlere silah temin ettik ve onlar teröre karşı Suriye ordusunun saflarında savaştı" dedi.


Türkiye'ye de bazı suçlamalar yönelten Şaban, IŞİD'in dirilme riskine işaret etti ve, "Her savaş kaos yaratır ve kaos da terör için iyi bir iklim oluşturur. Dolayısıyla bu istila, IŞİD militanları için daha iyi bir iklim oluşturuyor. Ancak Türkiye için savaşan ana güç El Nusra Cephesi olduğu için, militanlar Türkiye tarafından Suriye topraklarının bir kısmını işgal etmeye yönlendiriliyor" diye belirtti.

Türkiye ile ilgili de, "Tüm dünyadan militanların sınırı geçmesine ve Suriye halkıyla savaşmasına izin veren taraf en başından beri Türkiye" diyen Şaban, "Onları işgalci güç olarak görüyoruz. Buraya Suriye hükümetinin daveti üzerine gelmediler. Buraya gelme nedeni militanları korumaktı" sözlerini dile getirdi.