image

PeyamaKurd - Esad rejimi askerlerinin kısa süre önce militanlardan temizlenen İdlib'in Han Şeyhun kasabası yakınındaki mağarada büyük bir militan üssü bulduğu açıklandı. 

Rejim ordusundan Tuğgeneral Abdel Kerim Meyhun yaptığı açıklamada, Suriyeli askerlerin Han Şeyhun yakınındaki bir mağarada militanlara ait büyük bir üs tespit ettiğini dile getirdi. 

Askeri yetkili Meyhun, "Askerlerimiz bu mağarayı ağustos sonunda İdlib'in güneyi özgürlüğüne kavuşturulduktan sonra buldu. Burası bir müstahkem bölgenin olmanın yanı sıra militanlara ait kask, üniforma, gaz maskesi, otomatik tüfek ve roketatar mühimmatları gibi çok sayıda çeşitli silah ve teçhizat da barındırıyor" ifadesini kullandı. 

Bölgedeki mağaranın yaklaşık 10 bin metrekare olduğunu ve geniş bir tünel sistemine sahip olduğunu anlatan Meyhun, mağarada Han Şeyhun ve Morek kasabalarının haritasının yer aldığı bir komuta merkezi, sahra hastanesi ve dinlenme odaları bulunduğunu kaydetti. 

Söz konusu tünellerden her birinin en az 200 metre uzunluğunda olduğunu ve militanların ayrılmadan önce tünellere aceleyle mayın döşediğini kaydeden Meyhun, istihkam birliklerinin mayın temizleme çalışmalarını sürdürdüğüne değindi. 

Askeri yetkili, cihatçı gruplarla bağlantılı sözde insani yardım kuruluşu Beyaz Miğferler'in mağarayı Suriye hükümet ordusuna suçlamak için organize edilen kimyasal saldırı mizansenlerinin çekimi için kullanmış olabileceğini belirtti.