image

PeyamaKurd - Lübnan merkezli Al Akhbar gazetesi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, Türkiye'ye ilişkin mesajlarını sayfasına taşıdı.

Beşar Esad, Suriye ile Türkiye arasında istihbarat düzeyinde temasların sağlandığını teyit ederek, önümüzdeki günlerde bu düzeydeki temasların yükselebileceğini belirtti.

Beşar Esad, Türk yetkililerle yapılan görüşmelerin "bilgi paylaşımı" ile sınırlı olduğunu, fakat bu görüşmelerin ilişkilerin düzeyini "artırmaya yardımcı olacağını" da ifadelerine ekledi.

Habere göre Türkiye'nin, Suriye'nin taleplerini karşılamaya hazır olduğunu söyleyen Esad, Şam'ın, Ankara'nın "pratik adımlar" atmasını ve "sözlerin eylemlerle bütünleşmesini" beklediklerini belirtti.

Esad'ın, Ankara'nın yaklaşımlarında bazı Arap ülkelerinden "daha samimi" olabileceğini, fakat Türkiye'nin tutumunu ciddi mi yoksa sadece siyasi bir manevra mı olduğuna karar vermenin mümkün olmadığını da söylediği kaydedildi.

Şam ile PKK/YPG arasında kurulan temasın, "aşiret ilişkisi" bağlamında değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Esad, yalnızca hizmet ve geçim gibi sorunlar konusunda görüştüklerini belirtti.