image

PeyamaKurd- Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Rusya ile Mars'a gezici araç gönderme görevini de içeren bir dizi iş birliğini tamamen sonlandırdığını duyurdu. Rus uzay ajansı Roscosmos’tan, bu hamleye çok sert bir tepki gösterildi.

ESA yetkilileri, Mars'a bir gezici bir araç gönderme görevinde Rusya ile iş birliğini resmen sonlandırdığını açıkladı. Verilen karar sonrasında, artık Avrupa'nın Rosalind Franklin isimli Mars aracı Mars'a gönderilmeyecek.

Analiz için Rus roketleri kullanılacaktı

ESA, Avrupa'nın Rosalind Franklin gezicisini kırmızı gezegende yaşam belirtileri bulmak için sondaj yaparak örnekleri analiz edecekti ve Rosalind Franklin gezicisi, Rus roketlerini kullanacaktı. ESA daha önce ExoMars projesi kapsamında Rusya ile ortaklığın askıya alındığını söylemişti. Ancak bu sefer bu ortaklığı tamamen sonlandırdığını açıkladı.

Savaşın yaptırımı olarak kayıtlara geçti

Yaşanan durum ile ilgili ESA Genel Direktörü Josef Aschbacher, “Savaş ve bunun sonucunda ortaya çıkan yaptırımlar devam ettiğinden, ESA'nın ExoMars ve iniş platformunda Rusya ile olan bağlarımızı resmi olarak sonlandıracağız.” dedi.

Rusya’dan sert tepki geldi!

Rus uzay ajansı Roscosmos'un Başkanı Dmitry Rogozin, bu açıklamaya öfkeli bir yanıt vererek, şu ifadeleri kullandı:

"Avrupa Uzay Ajansı başkanı, Avrupa ve Rusya'da bu kararla sona eren binlerce bilim adamı ve mühendisin çalışmalarını düşündü mü? Ortak bir Mars görevini sabote ettiğinin farkında mı? Ben de Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (ISS) mürettebatımıza Avrupa manipülatörü ERA ile çalışmayı bırakmalarını emrediyorum.

Karşılıklı yasaklar, bilimi etkileyecek

Birkaç ay önce kurulan Avrupa Robotik Kolu (ERA), Uluslararası Uzay İstasyonundaki bu türdeki üç robottan bir tanesidir, ancak Rus Yörünge Segmenti'ne (ROS), ulaşabilen tek robottur.

Şekil olarak bir çift pusulaya benzeyen 11 metre uzunluğundaki robot, yükleri ISS'nin içinde ve dışında hareket ettirerek astronot ve kozmonotlara yardımcı oluyor. Ayrıca görevlileri uzay yürüyüşlerinde taşıyarak "bir vinç gibi" görevi görüyor.