image

PeyamaKurd - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Soçi’de yapılan görüşme sonrası Azerbaycan ve Ermenistan “güç kullanmaktan kaçınma, sorunları egemenlik, toprak bütünlüğü ve sınırların dokunulmazlığının tanınması temelinde çözme” konusunda anlaşmaya vardı.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında barış anlaşmasının temelini oluşturacak belgenin imzalanması konusu masaya yatırılırken Putin, Soçi’de geçen görüşmenin çok yararlı olduğunu ve gelecekteki anlaşmalar için uygun hava yarattığını belirtti.

"Ortak açıklama üzerinde anlaşma sağladık"

Soçi'deki zirvede Putin açıklamalarında şu sözlere yer verdi:

“Bugün ortak açıklama üzerinde anlaşma sağladık. Açık söylemem gerek, her şey onaylayamadık, uzmanlar seviyesinde geliştirilen ön taslaktaki bazı şeyleri çıkarmak zorunda kaldık. Yine de bu adım, durumu bir bütün olarak çözmeye yönelik yeni eylemler için koşullar yaratıyor."

"Anlaştığımız gibi temas halinde kalacağız"

Putin, yapılan bu görüşmenin ülkelerin gelecek konusunda anlaşabildiğini sergilediğini, çünkü herkesin normalleşmeye ilgi duyduğunu belirterek, Moskova’nın bu çatışmaya nokta koymak için mümkün olan her şey yapacağını vurguladı.

Ayrıca Putin, Aliyev ve Paşinyan’a, bu görüşme için Rusya’ya geldikleri için teşekkür ederek, "Anlaştığımız gibi temas halinde kalacağız, bu diyaloğu sürdüreceğiz ve bu uzun süredir devam eden çatışmaya son vermek için gerekli olan çözümleri aramaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

"Moskova her türlü yardımı sağlayacak"

Ortak açıklamada ise şu değerlendirmeler yapıldı:

"Putin, Paşinyan ve Aliyev, Ermenistan ve Azerbaycan arasında barış anlaşmasının imzalanması yönündeki aktif hazırlıkların önemini kaydetti. Liderler, karşılıklı olarak kabul edilebilir çözümler aramaya devam etme konusunda anlaştılar. Moskova buna mümkün olan her türlü yardımı sağlayacak. Taraflar, Erivan ve Bakü arasındaki ilişkilerin kapsamlı biçimde normalleştirilmesine yönelik anlaşmalara uyma taahhütlerini yineledi.”