image

PeyamaKurd - Ermenistan Cumhuriyet Partisi resmi temsilcisi Eduard Sharmazanov Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ı hedef alarak önemli iddialarda bulundu.

Sharmazanov, Ermenistan’ın uluslararası mahkemelerde Azerbaycan’a ödemek zorunda kalacağı 50 milyarlık bir tazminatının olduğunu, Paşinyan’ın bunu ödeyecek gücü olmadığından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e Zengezur’u vereceğini söyledi.

Sharmazanov, “Paşinyan artık Aliyev’e hiçbir şey söyleyemez. Bunu yapacak cesareti yok. Uluslararası mahkemeler zaten Ermenistan’ın Azerbaycan’a ödemek zorunda olduğu 50 milyar dolardan bahsediyor. Paşinyan tekrar görüşmelere gidecek ve size Zengezur’u veriyoruz diyecek çünkü elimizde 50 milyar dolar yok” ifadesini kullandı.

28 yıl Ermenistan’ın elinde bulunan bölgede verilen zarara ilişkin hesaplamalar yapılmaya başlanırken, uluslararası mahkemelerde çok sayıda tazminat davası açılması da planlanıyor.

Ermenistan’ın ekonomik olarak bu tazminatları karşılayamayacağını ve tazminat yerine toprak vereceği konuşulurken  Eduard Sharmazanov’un sözleri dikkat çekti.