image

PeyamaKurd - Ankara ve Erivan arasındaki ilişkilere yönelik açıklamalarda bulunan Ermenistan’da iktidardaki Benim Adımım İttifakı’nın Başkanı Lilit Makunts, Türkiye’nin Ermenistan’a karşı düşman politikadan vazgeçmesi durumunda, Ankara ile diplomatik ilişkileri kurmaya hazır olduklarını ifade etti.

Günlük basın toplantısında Ankara ile ilişkilere değinen Makunts şu ifadelere yer verdi:

“Ankara son ana kadar Ermenistan ve Ermeni halkına karşı net bir şekilde dostça olmayan veya isterseniz düşmanca tutum sergiledi. Türkiye küçük adımlarla da olsa tutumunu gözden geçirmeye başlarsa bu, Ermenistan’a ilişkileri kurma konusunu değerlendirmek için bir temel oluşturur."

Ermeni politikacı açıklamasında, Erivan yönetimindeki bazı yetkililerin Türkiye ile ilişkilere yönelik açıklamalarını değerlendirerek, “Her bir açıklama derinlemesine değerlendirilmeli. Açıklamaların bağlamında olmayan ifadeler dile getirilmemeli. Tüm açıklamalar bölgedeki süreçler bağlamında yapıldı” sözlerini kullandı.

Ayrıca açıklamalarında bu yetkililerin süreçleri dikkate alması gerektiğini kaydeden Makunts, halkın tarih belleği gibi bir faktörün de hesaba katılması gerektiğini belirterek, “Her bir yetkilinin başlıca misyonu, Ermeni devletçiliğinin güçlenmesi, sağlamlaşması için maksimum fırsat yaratmak” dedi.