image

PeyamaKurd - Ermenistan Hükümet Sözcüsü Mane Gevorkyan, Türkiye ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Gevorkyan, etkili çalışma yapılması halinde Ermenistan'ın Türk tarafıyla en üst ve yüksek düzeyde görüşmelere hazır olacağını söyledi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın parlamentoda Türkiye’ye ilişkin dile getirdiği ifadelere dikkat çeken Gevorkyan, “"Başbakan Paşinyan, parlamentodaki konuşmasında Türkiye'yle diyalog başlatma vizyonunu sunarak, kendi görüşüne göre üst düzey temaslardan önce çalışma görüşmeleri yapılması gerektiğini ve bu vizyonu uluslararası ortaklara da sunduğunu belirtti” diye konuştu.

“Başbakan Paşinyan, uluslararası temaslarda meslektaşlarına, Ermenistan'ın ve bir bütün olarak bölgenin barışçıl kalkınmasıyla ilgili olarak hükümetin programında yansıtılan vizyon hakkında bilgi verir ve ayrıca yetkililerin bu yönde çaba göstermeye hazır olduğunu ifade eder" şeklinde açıklama yapan Gevorkyan, Azerbaycan ve Nahçıvan arasında bir koridor açılması planı konusunda Paşinyan'ın 9 Kasım ve 11 Ocak'taki üçlü açıklamalardaki mutabakatların yerine getirilmesine ciddi önem verdiğini söyledi.

Gevorkyan açıklamasının devamında, "Bölgede uzun vadeli barış ve istikrarın sağlanması, bölgede düşmanlık ortamının aşılması için koridor açılması olağanüstü önem taşıyor. Ermenistan bu yönde hareket etmeye ve sonuç almaya kararlı" ifadelerini kullandı.

Erdoğan’dan Paşinyan’a: Görüşme istiyorsan bazı adımların atılması lazım!

Öte yandan dün Atatürk Havalimanı’nda açıklama yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Paşinyan'ın Nahçıvan'ı Azerbaycan'a bağlayacak koridora izin vermeyeceklerini açıklamasına dair bir soruyu yanıtlayarak, "Bu koridorun açılması açılmaması meselesi siyasi bir mesele. Bir taraftan bunu söylerken diğer taraftan da benimle görüşmeyi arzu etmesi düşündürücüdür" diye konuşmuştu.

Erdoğan açıklamasının devamında, "Tayyip Erdoğan ile bir görüşme arzu ediyorsan burada bazı adımların da atılması lazım. Biz görüşmelere kapalı değiliz, görüşmeleri yaparız. Bu konuda gerçekten samimiyse ben de samimiyetimizi gösterir ve diplomasiyi burada başlatırız. Diplomasi başladığı zaman burada bir şeylerin alınıp verilmesi lazım” diye konuştu.