image

PeyamaKurd-Türkiye’nin Rojava’ya başlattığı askeri operasyondan Amerikan senatosu gündeme gelen ‘‘Ermeni soykırımı’ nı tanıyan tasarının engellemesini Beyaz Saray yönetiminin istediği ortaya çıktı.

Haber sitesi Axios, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın 13 Kasım'da Beyaz Saray'da yaptığı görüşme sırasında gerçekleşen çarpıcı bir diyalog paylaştı

Site, Beyaz Saray’ın “Ermeni soykırımının resmen tanınmasını” öngören karar tasarısının Senatodan geçmesini engellemek için girişimlerde bulunduğunu yazdı.

Sitenin yayınladığı habere göre; “Üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisinin, aynı gün Erdoğan ile Beyaz Saray'da görüşen senatörler arasında bulunan Lindsey Graham’ı Oval Ofis çıkışında durdurarak, ‘Demokrat Senatör Bob Menendez’in Ermeni tasarısını Senatoda oylamaya sunacağını', Graham’dan da Senato’ya dönmesini ve bu tasarının oylanmasını engellemesini istediği belirttildi.

Graham: Yanlış bir zamanlama olurdu

Graham, Axios'a  verdiği demecinde konunun doğruluğunu teyit ederek: “Beyaz Saray yetkilisi benden ‘tasarıya karşı çıkmamı’ rica etti ben de ‘tabii ki’ dedim. Bunu yapmamın tek nedeni Erdoğan’ın hala Washington’da olmasıydı. Çok yanlış bir zamanlama olurdu. Mümkünse Türkiye ile ilişkileri kurtarmak istiyorum.” Diye belirtti.

‘Bir daha gelirse engelemeyeceğimi’

Graham, “Tasarının bir daha gündeme gelmesi durumunda bu defa tasarıyı engellemeyeceğini” belirtti.

Menendez’in Perşembe günü tasarıyı tekrar oylamaya sunma girişiminde bulunması üzerine Beyaz Saray’ın aynı engelleme talebini, Cumhuriyetçi Senatör David Perdue’dan da istediği ifade edildi.

Perdue’nin Sözcüsü, “Senatör Perdue, Türkiye ve diğer müttefiklerimizle bölgede süren hassas müzakereleri tehlikeye atacağı endişesiyle bu tasarının oylanmasına karşı çıktı” açıklamasında bulundu.

ABD Senatosunda yapılacak tasarı oylamalarında herhangi bir senatör, karşı görüş bildirerek oylamayı engelleyebiliyor.

ABD Temsilciler Meclisinde, 29 Ekim'de yapılan oylamada, 1915 Ermeni olaylarını “soykırım” olarak tanıyan karar tasarısı kabul edilmişti.