image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu ay sonunda Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceği kaydedildi.

Reuters’ta yer alan habere göre görüşmede, İdlib'de artan şiddet olayları ele alınacak.

İki Türk yetkilisinin Reuters haber ajansına verdiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin ile ayrıca öbür bölgesel konuları ve ikili ilişkileri de ele alması bekleniyor.

Erdoğan ve Putin’in yapacağı görüşmesinin içeriğinin ne olacağına yönelik Reuters’a bilgi veren bir yetkili,” Ağırlıklı olarak Suriye konusu, yani İdlib’te son günlerde yaşanan gelişmeler ele alınacak.

Yetkili ayrıca Suriye ve Türkiye’nin istihbarat bazında bağlantılarını sürdürdüklerini söyledi.

S-400 konusu da görüşülecek!

Reuters’a konuşan kaynak ayrıca, ele alınacak konular arasında Afganistan, Libya gibi öbür kritik konuların da olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Akkuyu Nükleer Santralinin yapımı devam ediyor. Doğalgaz boru hattının yapımı bitti, yeni bir hat açıldı. Enerji her zaman sıcak gündem maddeleri. Ama emniyet fazla daha ağır basacak başlıkları içeriyor bu ziyarette. Geçen sefer Rusya’nın cenk uçakları satışı gündeme gelmişti. Belki yeniden bu gündeme gelebilir. S-400 konusu da öbür kritik bir başlık olarak gündemde. Ermenistan, Azerbaycan ve cenk sonrası yaşananlar da gündemin öbür önemli maddeleri. Türkiye’nin bazı ülkelere SİHA satışı ya da planı gündeme gelebilir fakat Türkiye, Rusya ya da öbür bir ülkeye karşı bir adım atmıyor. Asla böyle bir plan yok.”

Görüşme, Erdoğan’ın New York’ta katılacağı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısının ardından gerçekleşecek.