image

PeyamaKurd- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin Moskova'da bir araya geldi. 

Kısmi olarak basına yapılan görüşmede Putin "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sık sık görüşmelerimizin sonucunu alıyoruz" diye konuştu. Erdoğan da "Dayanışmamız bölge barışına katkıda bulunacak" dedi. 

Putin, "Sayın Cumhurbaşkanı, değerli dostum, bu büyük oranda sizin kişisel başarınız. Zira, buna çok büyük önem veriyorsunuz. Büyük projelerimiz gerçekleşiyor ve her şey plana göre ilerliyor" diye konuştu.

Rusya ayrıca Türkiye'nin Suriye de dahil olmak üzere bölgesel güvenlik konuları üzerinde çalıştığını belirterek, Türkiye-Rusya ilişkilerine yönelik kişisel katkısından dolayı Erdoğan'a teşekkür etti.

Erdoğan ise: "Değerli dostum, 2018'deki sık sık yaptığımız görüşmelerden sonra 2019'daki ilk görüşmeyi gerçekleştirmenin memnuniyeti içindeyim. Bu bölgesel güvenliği de olumlu istikamette etkiliyor. Astana süreci ile başlatmış olduğumuz üçlü zirveler; bunlarda gerçekten dünyanın ilgisini çeken görüşmelerimiz oldu. Görüşmemizle birlikte bu sürecin devamının çok daha faydalı olacağına inanıyorum” dedi.